X
تبلیغات
زولا
مصطفی قهرمانی(خبرنگار)
>
 
نوشته شده توسط : مصطفی قهرمانی
انتقادشدید دکتر محمد صادق کوشکی درباره موضوع،بودجه و هویت کارگردان فیلم لاله:


لاله‏‏‎، سمبل زن مسلمان ایرانی


است یا شهدای زن دفاع مقدس؟


وبلاگ مصطفی قهرمانی(خبرنگار): حکایت پروژه فیلم لاله، فیلمی که هنوز ساخته نشده است، ادامه دارد.بعد از انتقاد شدید شریعتمداری از موضوع، بودجه و هویت کارگردان فیلم لاله و نارضایتی برخی از اعضای مجلس شورای اسلامی و منتقدین سینما، این بار نوبت به دکتر محمد صادق کوشکی رسیده است تا تیرانتقادش را به سوی پروژه فیلم لاله نشانه برود.وی معتقد است که ایران ده ها شهید زن داشتیم که به عنوان شهیدان قهرمان در دفاع مقدس به شهادت رسیدند چرا برای زندگی آنان سرمایه گذاری نمی شود؟به گزارش اختصاصی ناچارنامه، موضوع فیلم لاله و همچنین حواشی و انتقادهای وارده به آن برای ما جای هزاران سوال باقی گذاشت که با وجود این همه ابهام و چندرنگی، چرا مسئولان تصمیم قانع کننده ای درباره بودجه، هویت کارگردان این فیلم و همچنین موضوعش نمی گیرند. همین سوال ها باعث شد تا با دکتر محمد صادق کوشکی، کارشناس مسائل فرهنگی کشور گفتگو کنیم.همانطور که انتظار می رفت، وی یکی از منتقدین اصلی پروژه لاله است و برای مسئولان و دست اندرکارانی که تلاش کردند تا این فیلم ساخته شود، اظهار تاسف کرد و گفت:

ماجرایی تحت عنوان پروژه لاله قرار است بین وزارت ارشاد و طرف ظاهرا آمریکایی ساخته شود و این نمونه ای از تفکرات بسیار غلطی است که در وزارت ارشاد حاکم است.
وی معتقد است، موضوعی که انتخاب شده موضوعی نیست که در خور سرمایه گذاری دولتی باشد و معرفی چنین الگویی با ترازها و شایستگی های انقلاب اسلامی سازگار نیست و بیشتر یک ارزش گذاری غربی برای زن است.

کوشکی ادامه داد: برای ما ارزش های دیگری برای معرفی زن نمونه طرح است این مسئله نشان می دهد چه تفکرات غرب زده ای در بخش سینمایی وزارت ارشاد حاکم است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بیان کرد: تلاش برای تولید مشترک آن هم با این موضوع و با بخش کم ارزش سینمای آمریکا نشان می دهد چقدر مسئولین سینمایی وزارت ارشاد شیفته سینمای غرب هستند و در واقع دچار خودکم بینی و مرعوبیت هستند.

وی در ادامه اظهار داشت: این بهترین مثال و دلیل است برای آنکه کسانی که الان متولی بخش سینمایی وزارت ارشاد هستند به هیچ عنوان شایستگی چنین موقعیتی را ندارند و باید اظهار تاسف کرد و امیدوار بود کسی پیدا شود و جلوی اسراف بیت المال را بگیرد.
اگر وزیر ارشاد مدعی است که فردی ارزشی و با ارزش های دینی و انقلاب آشنا است باید در این زمینه وارد عمل شود و جلوی چنین کار سخیفی را بگیرد.
این استاد دانشگاه بیان کرد: ما ده ها شهید زن داشتیم شهیدان قهرمانی که در دفاع مقدس به شهادت رسیدند چرا برای زندگی آنان سرمایه گزاری نمی شود؟
دکتر کوشکی در پایان گفت: بدون تردید مغز متفکر فرهنگی دولت را همه می شناسند و به نظر می رسد وزیر ارشاد در این زمینه تصمیم گیر نباشد اگر وزیر ارشاد اراده ای دارد و در این زمینه تصمیم گیر است خودش را در نظام جمهوری اسلامی مسئول می داند باید جلوی تفکر غلط فرهنگی که بر دولت حاکم است را لااقل در حوزه مسئولیت خودش بگیرد و اجازه ندهد با امضای او و در زمان مسئولیت او چنین حرکت ضد فرهنگی اتفاق بیفتد که بطور قطع تا همیشه در پرونده وزیر ارشاد به عنوان نقطه منفی و تاریک ثبت خواهد شد./
انتهای پیام/


تاریخ انتشار : دوشنبه 16 مرداد 1391 | نظرات (0)
 
   
نوشتن را با نگارش انشایی در کلاس دوم راهنمایی آغاز کردم؛ معلم گفت درباره داستان "پهلوان نه قهرمانی" انشایی بنویسیم و من در وصف "پوریای ولی" یکی از بزرگترین پهلوان ایران انشایی نوشتم؛او قرار بود با یک کشتی گیر مسابقه بدهد اما به دلیل خوشحال کردن دل مادر رقیبش، جوانمردانه بازنده میدان کشتی می شود. معلم انشاء از همکلاسی هایم خواست تا تشویقم کنند و همان تشویق،جرقه ای برایم بود و شعر این داستان را در ذهنم ماندگار کرده است: گر بر سرنفس خود امیری مردی، برکورو کر ار نکته نگیری مردی، مردی نبود فتاده را پای زدن، گر دست فتاده ی بگیری مردی